| |
Всеволод
- (у хрещенні Димитрий) ЮРІЙОВИЧ (Георгійович) ВЕЛИКЕ ГНІЗДО (1154-15.04.1212), великий володимиро-суздальський князь. Син вів. Київського кн. Юрія Довгорукого й «грекыни» ( візантійської принцеси?).
Близько 1161 Всеволод був висланий своїм зведеним братом Андрієм Боголюбским з Володимиро-Суздальської землі. В 70-е володів Городцем Остерским, в 1174 недовго правил у Києві, в 1175 став князем ростовським ( за іншим даними — володів ПереяславлемлЗалесским). В 1176 послу смерті старшого брата Михайла Юрійовича став вел. володимиро-суздальським князем.
З юних років Всеволод брав участь у міжусобній боротьбі, у походах на половців. Ставши вел. князем, початків диктувати свою волю Новгороду Великому, Смоленську, Рязані, Галичеві, Києву. Він був самим могутнім князем із сучасних йому російських князів. Звертаючись до нього, автор «Слова про полицю Игореве» писав: «Великий князь Всеволод! Невже й думки в тебе немає прилетіти здалеку батьківський золотий стіл поберегти? Ти адже можеш Волгу веслами раскропить і Дон шоломами вичерпати. Був би ти тут — була б рабиня по ногаті, а раб по резане, тому що ти можеш посуху живими шереширами стріляти — відважними синами Глєбовими!»
Всеволод мав вісьмох синів і чотирьох дочок, за що одержав прізвисько Велике Гніздо. У Володимиру-Залесском і в ПереяславлелЗалесском Всеволод побудував нові дитинці, заснував Городець на р. Волзі. За його наказом у Північно-Східній Русі був створений ряд кам'яних церков і серед них перлина росіянки архітектури — Дмитриевский собор у Володимиру.
O.М. Рапов
|
|